Vadászgörény és más állatok
2009.03.22. 15:21
A vadászgörény és más állatok
A görények nagyon jól kijönnek bizonyos házikedvencekkel, másokkal viszont katasztrófálisan nem. A megoldása ennek az, hogy az ember mindig felügyelje ezeket a találkozásokat és ismerje az állatainak a személyiségét és viselkedését. A görények természettudományilag a ragadozók rendjébe tartoznak, ami azt jelent, hogy húsevők. A vad görény rokonai (mint a menyét, a nyérc és a nyest) madarakat, tojásokat, rovarokat, nyulakat, rágcsálókat és hüllőket esznek. Ugyanúgy, mint a házimacska, a háziasított görény is vadászik és meg is fog ösztönösen mindent, ami számára potenciális zsákmány. Ezer éves háziasítás után ez a viselkedés gyakran játékban nyilvánul meg, de a görények durván játszanak és árthatnak a többi állatnak.
Rossz párosítások
Általánosságban, minden madár és hüllő rossz társa egy görénynek és nem jönnek ki jól. A madarak zajonganak, ami felizgathatja a görényt, mert hasonló a hangjuk, mint a csipogó játékoknak. A görény természeténél fogva megkeresi a hangot, hogy elcsendesítse. Még egy csöndes madár is fel tudja kelteni magára figyelmet a mozgásával és halálos veszélybe kerülhet. A nagyobb madarak pedig az erős csőrüknek és gyors mozgásuknak köszönhetően meg tudják sebesíteni a görényünket. A hüllőket a görények ellenségnek, vagy finom harapnivalónak nézik. A görények a nagyobb gyíkokat, iguánákat is meg tudják halálosan sebesíteni, miközben megpróbálnak az új barátjukkal játszani. A görények szintén nem jönnek ki jól a kedvencként tartott egerekkel, patkányokkal, hörcsögökkel, csincsillákkal és nyulakkal. A görények üldözik és meg fogják ölni a kis rágcsálókat, még ha nem szántszándékkal is. Ugyanúgy, ahogy a kedvenc macskádat sem hagyod játszani a hörcsöggel, ugyanúgy a görényedet se engedd! A nagyobb rágcsálókat, mint a csincsilla és a nyúl, nem biztos, hogy megölik, de nagy stresszben lesznek a görény miatt. Főleg a csincsillák nem értékelik, ha egy görénnyel egy szobában vannak. Néhány görény egészen jól kijön a nyulakkal, de nagyon sok szereti "meglovagolni" a nyulat úgy, hogy belekapaszkodik a nyakába, ott lóg, miközben a szerencsétlen nyúl rohangászik körbe-körbe és megpróbálja lerázni magáról "lovasát". Még ha senki sem sérül meg e játék közben, én igen stresszesnek tartom a szegény nyúl számára.
A görények és kutyák
A görények nagyon jól kijöhetnek néhány kutyával, de ez sok erőfeszítésedbe fog kerülni. Néhány kutya ösztönös vadász és ez nem lesz jó párosítás. Ezek közé tartoznak a terrierek, akik azért lettek kitenyésztve, hogy patkányokat és egyéb kis állatokat öljenek meg, vagy az őrző-védő kutyák, akik valószínűleg harapni fognak, ha provokálják őket. A retrieverek viszont nagyon jól kijönnek a görényekkel. Ez persze mindig tőled és a kutyád személyiségétől függ mert mindig vannak kivételek. Ahhoz, hogy a kutyád egyedül hagyhasd a görényeddel, sok tiltásra van szükséged, hogy ne harapja meg és ne üldözze a görényed. A kutyának nagyon jól képzettnek kell lennie, hogy biztosan hallgasson rád és parancsaidra. Neked kell megállapítanod, hogy a görény hogyan illeszkedjen be a családi "falkába". Zárd el a kutyát, mondjuk egy dobozba, úgy, hogy a görény ne tudjon bemászni hozzá és hagyd a kutyát, hogy megfigyelhesse, hogyan játszik a családod a görénnyel. Ez segíteni fog, hogy a "falka" tagja lehessen a görényed. Szükséged lesz arra is, hogy megmutasd a kutyának, hogy a görényed előrébb van a rangsorban, mint ő, azzal, hogy a görény kap először enni és a kutya csak utána.. Néhány ilyen gyakorlat után fogd meg a kutyát erősen, amíg a görény megismerkedik vele. Akár szájkosarat is használhatsz, de ne engedd, hogy a görényed belecsípjen a kutyába. Amikor már biztos vagy a kutyádban, akkor engedd pórázra, de győződj meg arról, hogy a görénynek van menekülési útvonala vagy el tud rejtőzni. Türelem, kiképzés és felügyelet a megoldása mindennek. Arra azért ügyelj oda, hogy a kutya eledele, felszerelése, vagy játékai ne maradjanak szanaszét. A kutya jogosan fogja őrizni a saját dolgait és a görények imádják ellopni a nyersbőr csontokat és játékokat (amelyek bélelzáródást okozhatnak) és megehetik a kutyaeledelt is (ami nem igazán egészséges a görények számára).
A görények és a macskák
A görények legjobban a macskákkal jönnek ki. A görényeim érdekesnek találják a macskákat és játszani próbálnak velük. Valójában a legtöbb görény bosszantja a macskákat, mert a görények nem akarják abbahagyni a játékot! A legtöbb macska ezért felugrik egy olyan helyre, ahol a görény nem érheti el. Más macskák fejbe koppintják a görényt figyelmeztetésül (amit a legtöbb görény nem ért meg, illetve további játékra való felhívásnak tekint).Ismételten a felügyelet a megoldás. Egy ideges, vagy sarokba szorított macska kiengedheti a karmait a következő fejbe koppintásnál és megsebesítheti a görényt. Ismerek olyan görényt, amely szemsérüléseket szenvedett egy ilyen epizód után. Azok a macskák jobban kijönnek a görényekkel, amelyek, mint kölykök ismerkedtek meg a görénnyel. Gyakran úgy nőnek fel, hogy együtt játszanak és alszanak és ugyanazt az almosládát használják mind a ketten. Néhány macska elkaparja a görény piszkát is! Első gyakorlatként fogd meg a macskát és a görényt is és hagyd, hadd szaglásszák meg egymást naponta néhány percig. Ha minden jól megy, akkor fokozatosan engedd mind a két állatot szabadon, hogy még jobban megismerhessék egymást. Amikor először engeded őket teljesen szabadon ugyanabban a szobában, győződj meg róla, hogy mind a két állatnak legyen menekülési útvonala vagy egy hely, ahol a másik nem érheti el. Felelősségteljes állattartóként Neked kell döntened arról, hogy melyik "görénybarát" állatot szeretnéd tartani otthon. Szintén Neked kell döntened arról is, hogy az állataidat elkülönítve tartod, vagy időt szánsz arra, hogy a macskád és kutyád is kiképezd, hogy együtt tarthasd a görényeddel. Remélhetőleg békés, állati lakóhelyed lesz.
Szerző: Erika Matulich USA/ Florida
Eredeti cikk
|