Gyerekek és a görény
2009.03.22. 15:14
Gyerekek és a vadászgörény
Minden állat veszélyt jelenthet a környezetére nézve, ha nem megfelelően bánunk vele, illetve ha nem tanítottuk meg neki azokat a szabályokat, amiket tiszteletben kell tartania (nem harapunk, az alomtálkát használjuk, nem kaparunk a lakásban stb.) Általában egy vadászgörény könnyen megtanulja, hogy kedves és barátságos legyen. De tudnunk kell, hogy ez sok foglalkozással, neveléssel és ellenőrzéssel alakul ki igazán. A gyakorlatok és a játékok kedvezően befolyásolják viselkedését.
Természetesen, amikor felmerül a gyerek és a vadászgörény téma, figyelembe kell venni, hogy milyen koru gyerekről van szó. Én itt a 7 évesnél fiatalabbakra gondolok. Ne ajándékozzunk nekik vadászgörényt! (Kivéve, ha mi szeretnénk egyet, mi gondozzuk, etetjük, neveljük, a gyerek csak besegít.)
Általában a macska és a kutya könnyen befolyásolható, nyúzható, fogdosható, provokálható. Nem támadnak meg agresszívan kis gyerekeket, inkább visszakoznak. Egy vadászgörény pont ellenkezőleg tesz. Ha provokálják, támad (nála ez egy ősi, ösztönös reakció, a vadászösztönt kelti fel benne), és az első jelre játékba kezd. Nem lehet manipulálni. Nem érdekli, hogy a gyerek szívesen játszik e vele vagy nem. Konkrétan, ha egy gyerek megpróbálja őt a farkánál fogva húzni, megharapja érte (valószínű, hogy egy kiskutya és egy kiscica sem tűrné egy idő után, hogy így játszanak vele, hiszen egyik állat sem játékszer!) Először csak kicsit támad, de ha tovább ingerlik lecsap. Ha megpróbálja egy helyben tartani, s nem engedi el, akkor a vadászgörény foggal, körömmel szabadulni akar majd. Ha a vadászgörény úgy érzi, hogy bántják, kisebb-nagyobb harapásokkal vág vissza.
A vadászgörény is megsérülhet, ha például egy gyerek eldobja. Ezért semmiképpen nem ajánljuk ezt a hobbiállatot 7 évnél fiatalabb gyermeknek. A görényharapás meg tudja sérteni a bőrt, így mindenképpen érdemes megvárni, míg a gyermek idősebb lesz és már meg tudja érteni, hogy ez egy kis szeretnivaló állat, akivel rengeteget lehet játszani, aki mókás, de szabályok vannak rá vonatkozóan. Természetesen mindenképpen biztosítani kell az állatnak olyan búvóhelyet, ketrecet, ahová visszavonulhat, s elbújhat a gyerek elő, ha éppen ahhoz van kedve. Egy dolgot azonban feltétlenül tisztázni kell egy kisgyerek nem tudja egyedül nevelni, tisztán tartani az állatot.
Sok esetben előfordul, hogy kisebb gyerekek mellett élnek vadászgörények. Ebben az esetben a szülőknek van vadászgörényük. Ez egészen más eset. Amennyiben a felnőtt tisztába van a görény viselkedésével, ismeri annak reakcióit, megtaníthatja a gyereknek, hogy mikor hogyan bánjon az álattal. Mindenképp meg kell mutatni neki, hogyan nyúljon hozzá. Mit lehet vele játszani.
Soha ne hagyjunk kis gyereket egyedül egy vadászgörénnyel, mert könnyen sérüléseket szerezhetnek mindketten.(például a gyerek simogatását a görény, támadásnak is vélheti és haraphat, ezáltal a gyerek könnyen sérülhet). Egy alkalommal Lilivel sétálni voltunk a kertbe. A szomszéd kisfiúk (2,4,6) ismerték a görényt, máskor is játszottak már vele, mégis ezen a napon elfelejtették a tanultakat és rárontottak az állatra. Lili természetes módon azonnal támadott és megharapta a kisfiú (4 év) lábát. Dávid abban a percben egy nagy pofont adott Lilinek, aki ettől messzire elrepült. A göri nem sérült meg nagyon, de egy pillanatig azért fekve maradt. A gyerek meg persze sírt. A szülők jól megijedtek, pedig seb nem volt, vér se. Be is vitték Dávidot a kórházba, ahol az orvos megállapította, hogy meg sem harapta igazán a görény a gyereket. Persze mindig jobb az óvatosság.
Séta alkalmával is találkozunk kisgyerekekkel, akik mindenáron meg akarják simogatni az állatot. Általában le lehet őket beszélni róla, de ha mégsem, akkor vegyünk kézbe a görit úgy, hogy a hátát tartsuk a gyerek felé, míg a fejét mi simogassuk (fogjuk, nehogy odakapjon).
Mit tegyünk, ha egy vadászgörény megharap bennünket?
A teendő ugyanaz, mint a kutyáknál.
Ha a harapás jól látható és vérzik, kérjük meg a görény gazdáját, hogy mutassa meg nekünk az állat oltási könyvét. Amennyiben minden oltása megvan, nem szükséges orvoshoz menni. Ha nem rendelkezik oltásokkal, vagy egyéb más okból nem vagyunk biztosak, keressük fel a háziorvosunkat, aki megteszi a kellő intézkedéseket (ha indokolt az eset, tetanuszt kap a sérült)
Ha vadászgörényünk megharap egy gyereket:
Amennyiben gyereket harap meg a vadászgörényünk, a szülők általában pánikba esnek s azonnal orvoshoz akarják majd vinni a sérültet. Gyakran előfordul, hogy csak egy karcolás esik a bőrőn s nincs is seb, még vér sem látszik. Mindenképp kérjük meg őket, hogy vigyék magukkal a kórházba a görény oltási könyvét
Gyermekvárás és a görény
Sokan úgy gondolják, hogy célszerűbb minden kapcsolatot megszakítani a görénnyel a gyermekvárás során, nehogy a magzatnak baja essen. Több orvos is egybehangzó, megnyugtató választ adott a kérdésre: Ha oltott állatot tartunk, amely legalább negyed évente féreghajtva is van, akkor az az állat nem jelent veszélyt magzatunkra, gyermekünkre.
|