Otthonunk
2009.03.22. 15:10
Azzal, hogy új lakó költözik be hozzánk, sok dologra oda kell figyelnünk. Megpróbáltuk összeszedni, hogy mi szükséges egy „görénybiztos” lakáshoz. Természetesen ezt időről időre felül kell bírálnunk, újra át kell néznünk, hisz a görényünk is nő, ügyesedik, esetleg új dolgok kerülhetnek a lakásba, vagy újabb görény érkezhet.
Ablakok és nyílászárók
Mielőtt szabadon engednénk a görényünket a lakásban, mindig nézzük meg, hogy minden ablak zárva van-e illetve nem tud-e feljutni oda. Sok görény szökik meg főleg nyaranta, a nyitva hagyott ablakokon keresztül, amikor nagyon meleg van, és mindenki szellőztet. Vegyük figyelembe, hogy amennyiben emeleten lakunk, akkor le is ugorhat, ami az életébe is belekerülhet.
A legjobb megoldás a bukó-nyíló fajta ablak, amivel akkor is szellőztethetünk, ha a görényünk szabadon lófrál.
A szúnyoghálóból amennyiben van,inkább a fém szúnyoghálót javasolnám (De ez a tipus sem ad 100%-os biztonságot!), ellenőrizzük le, hogy nincs-e rajta lyuk. A görény a kis lyukból nagyon hamar nagyot tud csinálni és már meg is lépett rajta keresztül.
Amennyiben van a lakásunk ajtaján cica vagy kutyaajtó, azt mindig zárjuk le, ha szabadon van a görény. Ha ajtót nyitunk valakinek, vagy mi magunk érkezünk, távozunk, mindig nézzünk a lábunk alá, mert ilyenkor is kisurranhatnak.
Fürdőszoba és WC
A mosógép mindig legyen becsukva, mert a sötét lyuk vonzza a görényeket, főleg, ha még ruhát is teszünk be a mosógépbe. A görény nem éli túl, ha elindítunk egy mosást, miközben ő is benne van a gépben.
A WC fedele mindig legyen lecsukva és a fürdőkád se legyen tele vízzel felügyelet nélkül. A pipereeszközök is legyenek a görény számára elérhetetlen helyen, ugyanígy a mosószerek és egyéb vegyszerek is.
Konyha
Itt van a legtöbb izgalmas dolog a görény számára. A szemetesünk jól zárható legyen, különben ahogy lesz rá alkalma, kiborítja és csemegézik belőle. A mosogatógép vagy hűtőszekrény, fagyasztószekrény becsukásakor mindig ellenőrizzük le, hogy nincs-e benne egy görényJ. A legtöbb görény egy idő után profin kinyitja a fiókokat és a konyhaszekrényeket. Figyeljük, és ha a mienk is szakértő ebben, akkor szereljünk fel gyerekzárakat, vagy pedig erősebb mágneszárat.
Bútorok
Bárhová leülünk, vagy lefekszünk, mindig nézzük meg, hogy a dísztakaró, takaró, vagy lepedő alatt nem alszik-e egy görény. Az olyan fotelekre, amelyeknek hátradönthető a támlája és lábtartója is van és a hintaszékekre külön ügyeljünk.
Növények
A görények profi „kertészek”. Kiássák a virágokat, széttépik a szárat, levelet, virágokat, szétszórják a földet és belehemperegnek. Ha biztonságban szeretnénk tudni a növényeinket (illetve a mérgező növények esetében a görényünket), akkor mindig a görény számára elérhetetlen helyre tegyük őket. Ha nagyobb növényünk (fikusz, pálma, banáncserje) van a lakásban, amit nem tudunk a görény számára elérhetetlen helyre tenni, akkor a következőket tanácsoljuk. A cserépben lévő virágföldre tegyünk nagyobb köveket, majd az egészet fedjük le hálóval és a hálót pedig rögzítsük. Így nem fogja tudni a földet kikaparni belőle.
Elektromos felszerelések
A háztartási gépek, szerelvények körül rengeteg csapda található – ilyenek a vízmelegítők, a légkondicionálók, ventillátorok, és kandallók – így vigyázzunk arra, hogy a görényünk ne érhessen hozzá a tömítőgumikhoz, motorokhoz, drótokhoz, üvegszálas tömítésekhez, illetve a mozgatható alkatrészekhez.
Bár a görények alapjában véve nem rágnak, azért vannak kivételek. Figyeljük mindig őket, ha a vezetékek körül mászkálnak, és ha azt látjuk, hogy esetleg rágni akarná, akkor vagy fektessük be zárt dobozba a vezetéket, vagy pedig fújjuk le keserűspray-vel vagy csípős bors spray-vel.
Mászás
A görények profi mászók – főleg a nőstények. Érdemes odafigyelni rájuk, hisz a függönyökön, fonott bútorokon, polcokon keresztül szinte bárhová feljuthatnak. Néhány görény úgy mászik fel a falon, hogy beékelik magukat a fal és a falhoz legközelebb álló bútorrész közé, majd rejtélyesen feltűnnek, mondjuk a vitrin tetején.
Lyukak
A lyukak ösztönösen vonzzák őket. A görényeknek eléggé hajlékony csontvázuk van ahhoz, hogy bele tudják préselni magukat a legkisebb résbe is. Ellenőrizzünk le minden 4-5 cm-s lyukat a falban és a bútorokban, a szerelvények mögött és alatt, a konyhaszekrény alatt, az ablakkeretben és a rácsok között, a lefolyócsöveket és a vízvezeték tömítéseket. Ugyanígy ellenőrizzük le a postaládát, a macskaajtót, a kandallórácsot, a hűtőt, a szúnyoghálót. Ragasszunk le minden lyukat, amíg véglegesen nem drótozzuk be. Egy érdekes dolog a görények és a kis lyukak viszonyáról: a görények mindig be tudják préselni magukat, de utána már nem mindig tudnak kijönni!
Egyéb
A görények természetükből adódóan kíváncsi állatok. Mindent meg fognak nézni, leellenőrizni, leborogatni, kipróbálni, belebújni. Ha például valami egy váza alatt van, akkor akár a váza felborításával is megnézik, hogy van-e alatta valami érdekes és nem fogja érdekelni őket, hogy ez egy Ming-korabeli váza volt, vagy a bolhapiacon vett pár száz forintos váza.
Nekünk kell okosabbnak lenni és minden olyan dolgot eltenni az útjukból, amit tönkretehetnek. Nagyon könnyen bajba tudnak kerülni, így sok odafigyelést igényelnek, ha szabadon vannak – bajt okozhatnak még a szivacsok, rágó és radírgumik, a nyersbőr dolgok, ceruzahegyezők, ceruzák, tollak, bármi, amit meg tud rágni, le tud nyelni vagy meg tud enni.
|