Melyiket válasszam?
2009.03.22. 15:05
Nőstény
A nőstény kisebb, törékenyebb, fürgébb, kecsesebb mint a hím. Testhossza kb 33 cm, tömege kb 800 g, jellegzetes bundaszagán kívül nincs különösebb szaga. Tüzeléskor kissé erőteljesebbé válik ez a bundaszag, de a tüzelés elmúltával mérséklődik ismét. Évente kétszer tüzel (jele: a péra megduzzad) március végén, április elején, és novemberben. A vemhesség ideje: 39-42 nap, de ez függ az alomszámtól is. Nagyobb alom esetén nem ritka a 45-47 napos vemhesség. Általában 6-8 kölyköt hoz a világra, akikről nagyon szorgosan gondoskodik egészen a leválasztásig. A tüzeléskor a nőstény tulajdonságai megváltozhatnak, bújósabb, "kedvesebb" lesz. Azonban ez csak a hormonok játéka. Ugyanígy előfordulhat az is, hogy ellés után az addig kezes nőstény amazonként védi előlünk is kicsinyeit. Ilyenkor elsődleges számára az alom felnevelése, és csak utána jöhet minden más, köztük a gazdi is. Jellemzően a nőstény az ügyesebb, de ez nem azt jelenti, hogy a hím ne lenne okos! A nőstényt, ha nem akarjuk pároztatni, feltétlen ivartalanítsuk, mert az elhúzódó tüzelés veszélyt jelenthet számukra, ami a görény életébe is kerülhet.
Hím
A hím a nőstényhez viszonyítva zömökebb, nagyobb, lomhább és tohonyább. Testhossza: kb. 38 cm, tömege kb 1,5 kg, de nem ritka az ennél nagyobb tömegű állat sem. A jellemző bundaszagán kívül párzáskor erőteljes szagot áraszt, azonban ivartalanítás után a bunda "semleges" szagúvá válik. Ivarérettségüket kb. 8 hónaposan érik el, ami ez erőteljes bundaszagon kívül egy területvédő jelöléssel is párosul náluk. Ez a jelölés kellemetlen, szúrós szagú váladék, azonban ivartalanítás után ez is megszűnik. A hímek tömegüknél fogva nehezebben másznak, azonban sokkal könnyebben mozgatnak el dolgokat, mint a nőstények.A kíváncsiság mindkét nemre igen jellemző, szeretik felfedezni környezetüket. A görények rendelkeznek bűzmiriggyel is, amit veszély esetén használni is tudnak, és igen kellemetlen szagú. Egy hozzánk szokott görény esetében azonban ettől nem kell félni, de "balesetek" mindig adódhatnak. A szobából szellőztetéssel és/vagy légfrissítővel hamar kiszellőztethető a kellemetlen szag, és ha ruhánk is olyan szagú lenne, egyszerűen mossuk ki. Nem igaz, hogy ki kell dobni utána a ruhát!
A választás, hogy melyiket tartsuk, alapvetően attól függjön, hogy számunkra melyik állat a szimpatikus. Akinek a nagyobb testű hím tetszik, az állat szaga miatt ne aggódjon, hiszen ha nem tenyésztésre szánjuk az állatot, és egy házi kedvencre vágyunk, akkor ivartalaníttassuk. Az apróbb, törékenyebb nősténynél csak a ragadozókra jellemző bundaszagot érezhetjük, azonban ez nem túlzottan intenzív. Ha otthonunkban már más állatot is tartunk (kutya, macska), könnyen összeszoktathatjuk a még fiatal vadászgörénnyel. Azonban a kutyát meg kell tanítani arra, hogy ne bántsa, mivel a testméreteiből adódóan el tudja pusztítani a görényt. A különböző nemű egyedeket lehetőség szerint ne tartsuk együtt, mivel a hím általában elég agresszív a nősténnyel, főleg a párzás ideje alatt. Nőstények együtt tarthatóak. Két idegen hímet soha ne eresszünk össze, mert annak esetlegesen súlyos következményei is lehetnek. A természetben valószínűleg kitérnek egymás útjából, de a fogságban tartott egyedek összecsapása során súlyosan megsebesíthetik egymást, sőt az őket szétválasztó emberben akaratlanul is kárt tehetnek.
|