A vadászgörény szaga és a bűzmirigy
2008.08.23. 15:59
A vadászgörény szaga és a bűzmirigy
A vadászgörénynek, ahogy minden bundás állatnak van egy sajátos szaga, ami a bőrön lévő pézsmamirigyekből jön. Ez a fej körül koncentrálódik és végigterjed az egész testen. Az erősebb szag általában a hormonális aktivitáskor jelentkezik – ilyen például az ivaros hímek szaga párzási időszakban, vagy a tüzelő nőstények erőteljesebb szaga, de a kölykök is eleinte eléggé erős szaggal rendelkeznek, amit ahogyan nőnek, úgy veszítenek el.
Ezt az erős ivaros szagot csak és kizárólag ivartalanítással lehet megszüntetni.
A görények már bűzmiriggyel jönnek a világra, de ez nem befolyásolja jelentősen a szagukat. A sok ellentétes híreszteléssel szemben a vadászgörény nem spricceli szét a bűzmirigye tartalmát, csak egy-két cseppet ereszt a mirigyből. Továbbá a bűzmirigy szaga szellőztetéssel eltüntethető, illetve ahová a mirigy váladéka kerül, le vagy kimosással szintén eltüntethető. A bűzmirigyüket általában veszélyhelyzetben használják, verekedés, védekezés vagy hirtelen ijedség alkalmával, bár van néhány vadászgörény, amelyik minden ok nélkül is használja rendszeresen – de ez nagyon ritka eset.
A bűzmirigy indok nélküli sebészeti eltávolítása ÁLLATKÍNZÁSNAK minősül, így ha esetleg szagos az állatunk, NE EZZEL KEZDJÜK a szag megszüntetését!
Vannak még más esetek, amikor a görényünknek erős lehet a szaga, melyek lehetnek ezek és mit lehet ellene tenni?
1) Túl sokat fürdetjük samponnal.
Bár furcsán hangzik, de így van. Ahogy megfürdetjük a görényünket samponnal, a sampon megbontja a görény bőrének alapvető olajosságát. Hogy kompenzálja a bőr szárazságát, a mirigyek extra adag pézsmaolajat termelnek, amitől még szagosabb lesz az állat.
2) Ketrec berendezések (alvórongyok, függőágy, alom).
Próbáljuk minimum hetente cserélni azokat a rongyokat, függőágyakat, amelyeket a ketrecben használ. Ezek nagyon hamar szagosodhatnak és ezt a szagot átveheti a görényünk is.
A ketrec felszerelési tárgyai is legyenek olyanok, amelyeket lehet tisztítani, vagy kimosni. Fontos, hogy jó minőségű almot használjunk – amely képes a szagokat is megkötni. A lakásban tartott vadászgörény almát naponta kétszer cseréljük – ez is hozzásegít a minél kevesebb szaghoz.
3) Fülatka
Ha a görényünk feje körül érzünk rossz szagot, esetleg még sötét, piszkos fülzsírt is látunk a fülében, akkor szinte biztos, hogy fülatkája van. Ilyen esetben is mutassuk meg állatorvosnak, ha kikezeljük belőle, akkor a rossz szag is elmúlhat.
4) Etetési hibák
A gyenge minőségű eledelektől (kommersz minőségű konzerv és szárazeledelek) a görényünk széklete is erős szagú lesz, sőt sokszor maga az állat is büdösebb lehet. A helyes étrendre váltással ezt kiküszöbölhetjük. Ezen felül a belsőségek, illetve hal etetésével is erősebb lehet görényünk szaga.
5) Fogászati problémák
Ha rossz szájszagot tapasztalunk náluk, az nagy valószínűséggel rossz fogakat, fogkövet, vagy egyéb fogászati problémákat jelenthet. Mutassuk meg ilyen esetben állatorvosnak az állatunkat.
|